Locītavu sāpes bērniem

Savā praksē, laika gaitā aizvien vairāk novēroju jauniešus 12-18 gadiem ar hroniskām ceļu vai muguras sāpēm. Īpaši straujāk parādās sportistiem. Šīs sāpes bieži vien tiek noveltas uz straujo augšanu, kam nav atrisinājuma. Šīs sāpes veidojās, jo mehāniskais spiediens uz locītavām ir lielāks kustības brīdī, nekā sēžot. Ja lielāko daļu dienas jaunietim ir jāpavada piespiedu pozīcijā, vai tas ir dators, vai tās ir mācības, tad muskulis zaudē savu elastību un paliek cietāks, nekā anatomiski tas ir paredzēts.

Šī problēma ir cieši saistīta ar stresa mehānismu.  Stress izdala attiecīgos hormonus, no kuriem svarīgākie ir  adrenalīns un kortizols. Šie hormoni aktivizē muskuļus un sagatavo mūs briesmām, cīņai vai darbam, taču atrodoties piespiedu sēdus pozīcijā, šie hormoni savelk muskuļus nepareizā garumā, samazinot to elastību un bojā locītavas.

Sportā muskuļa elastība korelē ar muskuļa spēku. Jo lielāks stiepums, jo lielāka jauda sitienam vai metienam. Taču šo nedrīkst jaukt ar stiepšanos, jo muskuļu stiepšana palielina muskuļu garumu, nevis elastību. Muskuļu garums ir tas, cik daudz viņš ir spējīgs pagarināties, taču elastība ir cik lielu jaudu viņš var attīstīt iestiepjoties. Ja mēs attīstam tikai garumu, tad zaudējam locītavās stabilitāti. Tāpēc šo bieži vien jaucot un stiepjot pārāk daudz muskuļus arī veidojas sportā lielākā daļa traumu. Jāsaka tā, ka stiepjot muskuli berzes sāpe locītavā mazināsies, tāpēc to bieži mēdz izmantot ar pozitīviem rezultātiem, taču drīz vien sākas otra sāpe, kas izveidojas, ja muskulis ir pārstiepts un locītavā veidojas nestabilitāte. Vai arī sliktākā gadījumā nestabilitāte locītavā izraisa pēkšņu traumu, pēc kuras seko vēl ilgāks rehabilitācijas periods.

Ja muskulis ir elastīgs, tad viņš bez liekas piepūles slīd pāri locītavai nodrošinot attiecīgu funkciju, taču,  ja muskulis kļūst neelastīgs, tas palielina slodzi un spiedienu uz pašu locītavu un izraisa mehānisku berzi, kas liek nodilt locītavas skrimslim ātrāk nekā tas ir paredzēts un izraisa iekaisumu locītavā.

Ja šī berze eksistē un papildus bērns strauji aug, tas uz locītavu slodze palielinās pieckārtīgi un izraisa diskomfortu. Šādā gadījumā augšanu var vainot, taču  jo ātrāk atrisina šo berzi, ko izraisīja neelastīgs muskulis, jo bērnam tas mazāk bojā locītavas, kad viņš būs vecāks.