Miega kvalitāte ir viena no galvenajiem faktoriem, kas nosaka to, cik esam veseli. jo sliktāks miegs, jo vairāk problēmas un sāpes ir gan ar locītavām, gan ar nervu sistēmu. Lielākie faktori, kas ietekmē miega kvalitāti un veselību ir gaisma!
Cilvēka hormonus regulē arī gaisma. Cilvēks iet gulēt ar tumsu un ceļās no rīta ar gaismu. Tā nav vienkārši sakritība, tā ir sarežģīta ķīmiska ķēde, kas ļauj izstrādāt miega hormonu – melatonīnu. Melatonīns ir hormons, ko organisms pats ražo. Tas galvenokārt tiek sintezēts epifīzē, smadzenēs. Nelieli daudzumi tomēr veidojas arī acs tīklenē un zarnās. Cik daudz hormons izdalās, ir atkarīgs no acs. Ja dienasgaisma(zilā gaisma) nokrīt uz tīklenes, tiek kavēta melatonīna veidošanās. Tumsā vai sarkanajā gaismā savukārt izstrāde tiek stimulēta. Šis hormons ļauj atjaunoties ķermenim miegā, mazina iekausumu gan locītavās, gan muskuļos, gan fascijās un uzlabo miega kvalitāti.
Šis ir iemesls, kāpēc ļoti daudziem patīk pavadīt laiku saulrietā vai pie ugunskura it īpaši vakaros. Ķermenis saņemot infrasarkano/sarkano gaismu no saules un ugunskura vai kamīna izdala melatonīnu un pamazām uzdzen miegu cilvēkam. To novēro arī vakara pastaigās. Ne tikai svaigais gaiss palīdz gulēt labāk, bet arī saules gaismas spektrs, ko saņem mūsu āda un acs tīklene izstrādā melatonīnu.
Šādu praksi sāk pielietot profesionālie sportisti apkārt visai pasaulei, jo jaunākie pētījumi pierāda, ka infrasarkanā gaisma mazina sāpes, palīdz muskuļiem ātrāk atjaunoties un atslābināties, kā arī šī gaisma atjauno audus. Līdz ar to sportisti var biežāk trenēties un iegūt mazāk traumas.
Šādu praksi vajadzētu arī sākt visiem, kam ir hroniskas muguras vai citu locītavu sāpes. Daļa no iemesliem, kāpēc uz vecumu sāk sāpēt locītavas ir jo ķermenis pa nakti nav spējīgs atjaunot traumētos audus, kuri tika bojāti pa dienu.
Tā kā audi nespēj atjaunoties pa nakti, cilvēki mēdz pamostoties no rītiem ar sāpēm mugurā un locītavās un sāk vainot matraci, spilvenu vai gultu. Jā, nomainot matraci sāpes var mazināties! Bet tas būs tikai uz neilgu laiku, kamēr ķermenis pieradīs pie jaunā. Tāpēc sāpes atkal atgriežas pēc 3-12 mēnešiem un atkal jāmeklē jauns matracis. Problēma ir miega kvalitātē un hormonu spējā atjaunot audus, nevis gultā.
Kāpēc hormoni nav spējīgi atjaunot audus?
Mūsdienās vakaros optiskais nervs saņem zilās gaismas spektru. Vai tas ir no mobilajām ierīcēm, TV vai datora. Dabā zilo gaismu kopā ar UV stariem izstaro saule gaišā dienas laikā. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka vakaros dodot nepareizu informāciju caur acs optisko nervu un lietojot elektriskās ierīces, vai slēdzot led zilās gaismas un spuldzes, mēs apmānam ķermeni, ka ir vēl diena un tā rezultātā neizdalās miega hormons melatonīns, kas palīdz mazināt iekaisumu un pasliktinās mūsu miega kvalitāte un veselība.
Ko darīt?
1. Kā saule noriet, vēlams izslēgt visas elektriskās ierīces un neslēgt iekšā mākslīgo apgaismojumu.
2. Pēc iespējas biežāk vakarpusē sportot/staigāt/vērot saulrietu.
3. Izmantot zilās gaismas bloķējošās brilles, sarkaniem stikliem.
4. Iegādāties speciālas medicīniskas ierīces, lampas, vai apmeklēt infrasarkanās saunas, kas izstaro infrasarkano/sarkano gaismas spektru.
5. Biežāk vakaros sēdēt pie kamīna vai ugunskura.