Teipošana

Teipošanas Pamatfunkcijas un efekti

  1. Muskuļu darbības uzlabošana
  2. Mikrocirkulācijas traucējumu novēršana
  3. Sāpju mazināšana
  4. Locītavu stabilizēšana

1. Pārslogota ķermeņa muskulatūra var radīt muskuļu un saistaudu plīsumus. Kas savukārt palielina šķidruma daudzumu  saistaudu telpā un paaugstina saistaudu spiedienu locītavā, kur kairina esošos  audus un sāpju receptorus. Rezultātā cilvēks izjūt sāpes, stīvumu, palielinātu muskuļu saspringumu, kā arī novēro tūsku. Tieši muskulatūras tonusa izmaiņas ir vienas no biežākajiem iemesliem, kas izraisa sāpes locītavās. Pēc operācijām visbiežāk novēro samazinātu msukulatūras tonusu, taču pēc muskuļu pārslodzes novēro paaugstinātu muskuļu tonusu. Ar teipu šo tonusu var normalizēt.

2. Iekaisums ir parasta fizioloģiska reakcija uz audu bojājumu. Audu bojājuma gadījumā palielinās spiedens telpā starp ādu un muskuļiem, jo veidojas lokāla audu tūska. Limfas attece tiek traucēta un reizēm pat var apstāties. Ar teipu var pacelt ādu, kā rezultātā palielināt starpaudu telpas laukumu un samazināt spiedienu uz sāpju receptoriem, kā arī uzlabojas limfas attece.

3. Teipa Lietošanas gadījumā tiek aktiviēti ādas mehanoreceptori un mehāniski pārvietota āda. Sāpju nomākšana notiek muguras smadzeņu līmenī, kuras galvenie principi aprakstīti Ronald Melzack un Patrick Wall  „Gate Control theory” grāmatā. Saskaņā ar šo teoriju, muguras smadzenēs ienākošie impulsi no aktivizētajiem ādas mehanoreceptoriem, aktivizē sāpju signālu inhibējošas šūnas smadzeņu stumbrā un samazina subjektīvo sāpju sajūtu galvas smadzenēs.

4. Ar dažādām teipu tehnikām var stabilizēt locītavas un uzlabot to funkcijas. Nestabilitāte  locītavā tiek koriģēta sabalansējot  muskuļu tonusu ap locītavu. Teipa pielietošana stimulē proprioreceptorus, kas palīdz nodrošināt lielāku sabilitāti locītavās. Gan funkcionālās, gan mehāniskās korekcijas tehnikas, gan pasīvs locītavas atbalsts uzlabo locītavas funkciju, samazina  sāpes un paātrina atveseļošanos